Depilacja działa skutecznie tylko na włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Niestety nie wszystkie włosy rosną jednocześnie, stąd konieczność powtórzenia zabiegu po ok. 1 miesiącu, aby podziałać na włosy, które dotąd były „uśpione”, a wchodzą właśnie w fazę aktywną. Włosy różnego koloru reagują różnie na światło: osoby o ciemnych włosach, zawierających dużo melaniny osiągają najlepsze rezultaty. Usuwanie bardzo jasnych włosów wymaga indywidualnej oceny potencjalnego sukcesu leczenia laserowego, a niekiedy nie jest możliwe.
Laser MeDioStar Monolith oferuje jednak więcej niż tylko samą depilację. Korzystne wyniki obserwuje się u pacjentów z rozszerzonymi naczynkami czy naczyniakami. Zabiegi te są nieinwazyjne i nie wymagają znieczulenia. W ich przypadku wykorzystuje się głowicę o długości fali 940nm, która wykazuje wysoką absorpcję do hemoglobiny oraz oxyhemoglobiny i umożliwia zamykanie dużych naczyń na nogach o średnicy 0,5 mm – 2 mm.
Laser MeDioStar Monolith można wykorzystać również do zabiegu fotoodmładzania skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz ciała, zwłaszcza wiotkości ramion i wewnętrznych obszarów ud . Wiązka światła emitowana przez laser powoduje przegrzanie skóry, co doprowadza do skrócenia oraz przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych. Efektem tego jest poprawa napięcia i jędrności skóry, wytworzenie nowych włókien kolagenowych, a w rezultacie odmłodzenie jej wyglądu.